ORAVSKÝ HRAD – jeden z najkrajších hradov

Obec Bojná leží v južnej časti Považského Inovca a sčasti na Nitrianskej pahorkatine, v údolí potoka Bojnianka, v nadmorskej výške asi 211 metrov. Súčasťou Považského inovca je taktiež dominantný  vrch Marhát (758 metrov) nachádzajúci sa neďaleko našej obce; pohorie oddeľuje stredné úseky povodia Váhu a Nitry. Chotár obce v dĺžke asi 9 km a šírke zhruba 4,5 km sa tiahne v smere juhovýchod – severozápad. Tu v západnom úpätí vrchu Úhrad vo výške 370 metrov má prameň potok Bojnianka, ktorá je osou celého chotára, a neskôr je pravostranným prítokom rieky Nitry.
Cez Bojnú, ktorá je súčasťou tzv. Mikroregiónu pod Marhátom, prechádza cesta z Topoľčian do Piešťan; http://slovenskozdola.sk

#archeologickenalezisko #hradiskovaly

V severozápadnej časti chotára obce sa nachádza hradisko Valy . Leží na bočnom hrebeni Považského Inovca vo výške 390 – 430 metrov, má obličkový tvar a jeho valy z vonkajšej strany dosahujú ešte aj dnes impozantnú výšku 8 – 10 metrov.

Ďalšie zemné opevnenie leží na hrebeni východnej časti masívu Žihľavník (Bojná III); opäť ide o dve obranné línie pozostávajúce z priekopy a valu, pôvodne možno kruhové.

Ranč pod Babicou sa nachádza v obci Bojná na úpätí Považského Inovca v skupine Marhát, iba 44 km od starobylej Nitry, 10 km od Topoľčian a 26 km od svetoznámych kúpeľov Piešťany.

Ranč pod Babicou je ideálne miesto pre rodiny s deťmi a pre všetkých, ktorí sa chcú odpútať od starostí všedných dní.


Originály vzácnych pozlátených plakiet a liateho bronzového zvona z Bojnej môžu vidieť návštevníci Ponitrianskeho múzea v Nitre. Výstavu Poklady z Bojnej (Dedičstvo slovienskych kresťanov) pripravilo múzeum v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom (NSK), Archeologickým ústavom SAV a Európskou kultúrnou cestou sv. Cyrila a Metoda na území NSK pri príležitosti mestských slávností Nitra, milá Nitra. Výstava potrvá do 5. októbra.

Pamiatky patria k raritným objavom pochádzajúcim z hradiska Bojná I – Valy, archeologickej lokality známej medzi odborníkmi i laikmi v celej Európe, skonštatovala kurátorka výstavy Jaroslava Ruttkayová.

Súbor šiestich pozlátených plakiet z deviateho storočia predstavuje najucelenejšiu kolekciu kresťanských pamiatok v západoslovanskom svete z včasného stredoveku. Sú vyhotovené z tenkého medeného plechu a zdobené tepaním a modelovaním podľa jednotného výtvarného konceptu. Štyri kruhové a dve štvorlístkové plakety majú v strede komponovanú okrídlenú postavu lemovanú aurou z prázdnych a perlovcom vyplnených trojuholníkov. Postavy sú pripisované samotnému Kristovi, archanjelom a anjelom. Výnimočné je aj použitie písma aplikovaného na dvoch plaketách.

K absolútnym unikátom patrí aj bronzový zvon so železným srdcom. Ten sa svojím tvarom i veľkosťou zaraďuje medzi najstaršie stredoveké exempláry v Európe, datované do ôsmeho až deviateho storočia.

ORAVSKÝ HRAD – jeden z najkrajších hradov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok