Piešťany – Mosty v Piešťanoch

PIEŠŤANY – malebné, takmer tridsaťtisícové kúpeľné mesto leží v juhozápadnej časti Slovenska a od hlavného mesta Bratislavy je vzdialené 86 km. Najväčší rozkvet Piešťan je spätý s rodinou Winterovcov, ktorí realizovali výstavbu najvýznamnejších liečebných domov, mostov či kultúrnych zariadení. My sa dnes zameriame hlavne na mosty.

Zakladateľ Piešťanských kúpeľov – Ľudovít Winter

Na pomery malého mesta je v Piešťanoch mostov naozaj neúrekom. Ich veľkému množstvu vďačíme potoku Dubová, korytu Váhu, Biskupickému kanálu i Obtokovému ramenu Váhu.

Mapa mostov v Piešťanoch

 Len samotný Kúpeľný ostrov spája s okolím päť mostov. Od Piešťan sú to Krajinský a Kolonádový most, od Banky a Moravian nad Váhom sú to tri premostenia.

Slávnostné ukončenie rekonštrukcie Kolonádového mosta prebehlo 2.7.2021. Okrem opravy mosta prispela rekonštrukcia aj k rozšíreniu poznatkov o moste.

Najzaujímavejším objavom bolo pôvodné sfarbenie mosta – striedajúce sa polia červenej, žltej a modrej farby. Po rekonštrukcii ponechali most v monochromatickej lomenej bielej farbe s tyrkysovým zábradlím.

Po ľavej strane pred portálovým objektom na mestskom predmostí vás upúta okrem latinského nápisu v preklade Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele –  aj socha Barlolámača v nadživotnej veľkosti. Jej autorom je sochár Robert Kühmayer. V roku 1933 bola odliata do bronzu a v rovnakom roku sa dostala na svoje miesto. Presný dátum jej odhalenia však známy nie je. Lámač barly je symbolom uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov.

Kolonádový most  je peší most cez rieku Váh a spája centrum mesta a Kúpeľný ostrov. Kolonádový most v Piešťanoch, ktorý sa niekedy označuje aj ako Sklený most je mimoriadne významnou pamiatkou funkcionalistickej architektúry v rámci Európy. Bol postavený v rokoch 1930 – 1932 podľa projektu významného slovenského architekta Emila Belluša. V roku 1933 tu boli umiestnené lepty do skla „Piesne z Detvy“ a „Na salaši“, realizované podľa návrhov Martina Benku. Na konci 2. svetovej vojny most zničila ustupujúca nemecká armáda. Obnova bola dokončená v roku 1956

Kolonádový most

Zo strany od Kúpeľného ostrova je zase citát, v ktorom Ježiš uzdravuje ochrnutého: „SURGE ET AMBULA“  – Vstaň a choďz evanjelia podľa Matúša. 

Krajinský most v Piešťanoch je kultúrna pamiatka. Spája Piešťany – mesto, Kúpeľný ostrov a Banku.

Železobetónový cestný most pozostáva zo siedmich polí; vešadlové má rozpätie 52 m, ostatné po 29 m. Spojitá doska nesúca vozovku je v širšom poli zavesená na bočných železobetónových oblúkoch, v užších poliach podopieraná spodnými oblúkovými doskami. Dielo autorskej dvojice Činčera, Grebeník, realizované v rokoch 1930 -1931, patrilo v dobe vzniku k najodvážnejším mostným konštrukciám v Československu. Za vojny bol most poškodený, po rekonštrukcii ho doplnili o stavidlo na stabilizáciu hladiny teplého vážskeho ramena. Krajinský most v Piešťanoch je výnimočný a j konštrukčným riešením, ktoré je na Slovensku zrejme jedinečné.

Krajinský most

V poslednej štvrtine minulého storočia pričlenili na protiprúdovej strane oceľovú lávku pre peších a cyklistov. Lávka bola otvorená 26. marca 2021.

Most pre peších

Keď navštívite z kúpeľov susednú obec Banka a budete sa vracať späť, tak môžete využiť ďalší Kúpeľný most. Je nanovo zrekonštruovanýanatretý na modro. Prejdete cez jeho kvalitný povrch na druhú stranu  ramena Váhu a dostanete sa blízko kúpeľov. Rameno Váhu vás zavedie znova ku Krajinskému mostu a vrátite sa späť na Nábrežie Ivana Kraska. Tu sa môžete ešte zastaviť v múzeu prozaika Ivana Kraska. Nachádza sa v ňom aj byt, v ktorom so svojou manželkou.

Kúpeľný most

Piešťany sú vynikajúce kúpele. Vďačí za to jeho zakladateľovi Winterovi. Ulice žijú v sezóne aj mimo nej čulým turistickým ruchom. Pri pobyte v Piešťanoch si môžete vyliečiť Bolesti chrbta, kĺbov, krku, ramien, bedier, artritída, reuma, osteoporóza, degeneratívne ochorenia, pooperačná rehabilitácia, svaly, kosti a kĺby.

Funkčný tréning a fyzioterapia, mobilizácia a protizápalové prostriedky, termálna voda alebo liečivé bahno zmierňujú bolesť a zvyšujú pohyblivosť. Preto odporúčam Piešťany navštíviť už v čo najbližšom čase.

Obtokové rameno Váhu, nazývané aj teplé, či mŕtve, bolo vybudované za účelom ochrany Kolonádového mosta pred prívalovou vodou pri povodniach. Jeho vybudovaním vznikol Kúpeľný ostrov, ktorý je v skutočnosti po väčšinu času iba polostrov.

Pohľad na termálne pramene

Na záver ešte spomeniem Húpací most, lávka pri Dome umenia patrí mestu. Jej mierne hojdanie pri chôdzi nespôsobuje technická chyba, ale konštrukčné riešenie a uchytenie pomocou oceľových lán. Posledným je most cez rameno Váhu.

Najvýznamnejším prírodným bohatstvom Obtokového ramenatermálne pramene a sírne bahno. Na týchto dvoch základných pilieroch boli založené a vybudované Kúpele Piešťany.

Sírne bahno

Železný most v lokalite mestskej časti Bodona prepája Nábrežie Ivana Kraska a Važský ostrov podad Biskupský kanál. Ďalší most jestaršieho dátumu nachádzajúceho sa na ramene Váhu. Je to most z Moravian nad Váhom na Kúpeľný ostrov a nemá majiteľa ani správcu. Betónové podporné piliere mosta pri Moravanoch zvetrávajú a oceľové výstuhy korodujú.

Napriek každodennému ruchu, ktorý vládne pri Obtokovom ramene, prejde tu množstvo ľudí pešo, na bicykloch a v niektorých častiach aj na autách, obýva tieto ekosystémy množstvo zaujímavých rastlinných a živočíšnych druhov. Ľudia tu nachádzajú oddych a spolu nažívajú s prírodou.

Piešťany – Mosty v Piešťanoch

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok